Totoravit
20.11.09 18:00, Totoravit, Lappeenranta
Vihjeet
POISJÄÄNNIT teksti-tv:stä ja Heppa-järjestelmästä.
V4-ANALYYSIT
LÄHTÖ 4
Avauskohteen suosikkinamme starttaa 3 MIKKONE. Viimeksi Jokimaalla ruuna hyökkäsi 5. ulkoa selässä 900 metriä ennen maalia, nousi loppukaarteessa neljännelle radalle ja kiri asiallisesti neljänneksi. Edelliskerralla Lappeessa 8-vuotias nousi 2. sisältä ulos 100 jäljellä ja puristi niukasti ykköseksi. Tapio Perttusen ajokki on tehnyt nousujohteisia esityksiä viime starteissaan ja taistelee hyvältä paikaltaan voitosta. 7 HOVIN JASPERI matkasi viimeksi johtavan rinnalla ja punnersi asiallisesti perille. Jani Ruotsalaisen mukaan ruuna on edelleen hieman epävarma, mutta se kilpailee hyvässä kunnossa ja pystyy ravilla menestymään. 4 VAUHTI-MONA nousi Kouvolassa 4. sisältä ulkoradoille loppusuoran alussa ja tuli asiallisesti 23-lopetuksessa. Edelliskerralla Lappeessa tamma hyökkäsi 2. ulkoa loppukaarteessa ja kiri varmaan voittoon. Ari Tuurin ajokki jatkaa hyvässä kunnossa ja on mahdollinen menestyjä. Suurempaan systeemiin numerot 6 TÄHTI-VIPPE, 1 MILLIVILLE ja 10 VOKKE-VICTOR.
LÄHTÖ 5
Tasaisessa toisessa kohteessa rankingkärkeen nousee 5 STAR HANNO. Sunnuntaina Mikkelissä ruuna hyökkäsi 2. ulkoa loppukaarteessa ja kiri tasaisesti viidenneksi. Pertti Niverin ajokki on tehnyt tasaisen varmaa työtä ja kamppailee sopivassa lähdössä kärkisijoista. 12 MIDNIGHT RIDE oli hieman epäonnekas Mikkelissä. Tamma nousi 4. ulkoa päätöspuolikkaan alussa kolmannelle radalle, mutta jäi loppukaarteessa vetämättömiin selkiin. 8-vuotias sai taustalta tilaa loppusuoran alussa ja kiri kohtalaisesti kovassa lopetuksessa. Nousukunnossa kilpaileva Henri Bollströmin ajokki saa vielä edellisiltana Jokimaalla startin alle ja viime vire kannattaa tarkistaa välistartista. 4 KAROCHIC DELL eteni Mikkelissä 2. sisälle lähtökiihdytyksessä, jatkoi ensimmäisessä kaarteessa 3. sisällä ja seurasi asiallisesti totoon. Pentti Pääkkösen ajokki saa hyvänä avaajana hyvän juoksun ja on mahdollinen. Suurempaan systeemiin numerot 3 ZOGU LAUKKO, 1 MIDNIGHT MINNIE ja 6 END OF GAMES.
LÄHTÖ 6
Systeemiemme tukipilariksi valitsemme kolmannen kohteen numeron 3 BEN DITTO. Viimeksi Mikkelissä ruuna hyökkäsi 4. ulkoa viimeisellä takasuoralla, nousi loppukaarteessa neljännelle radalle ja kiri hyvin kolmanneksi. 8-vuotias on nyt saanut kovinta vastustajaansa Victor Winiä paremman lähtöpaikan ja Arto Laaksosen mukaan hyvässä kunnossa jatkava ruuna on mielestämme lähellä voittoa.
LÄHTÖ 7
Päätöskohteessa ykköshevosenamme matkaan lähtee 1 WHITE CROSS HOPE. Viimeksi Kouvolassa tamma jäi 2. ulkoa ilman vetoapua päätöspuolikkaan alussa ja punnersi asiallisesti neljänneksi. Arto Laaksosen mukaan 5-vuotias on nyt lyhyemmän starttivälin ansiosta terävämpi ja taistelee hyvältä paikaltaan voitosta. 5 MY STRADIVARI nousi Kouvolassa 7. sisältä päätöskierroksen alussa 5. ulos, hyökkäsi viimeisellä takasuoralla ja kiri hyvin loppua. Teuvo Karpaleen ajokki on tehnyt hyvät juoksut viime starteissaan ja nousee sopivassa lähdössä kärkitaistoon. 12 WHITE CROSS ANGEL pääsi Jokimaalla 5. ulkoa viimeisellä takasuoralla 3. ulos, sai kiritilaa loppusuoran alussa ja lopetti asiallisesti. Viime startit ajaneen Arto Laaksosen mukaan tamma on parempaan suuntaan menossa ja pystyy nousemaan korkealle. Suurempaan systeemiin kovissa lähdöissä asiallisia esityksiä tehnyt 10 HEY CISCO, Vermossa 3. ulkoa myöhään tilaa saanut 3 MARTA DA SILVA, sekä Lappeessa 2. ulkoa yllätysvoittoon kirinyt 4 ZANTE LAUKKO.

V4-VIHJESYSTEEMIT
V4-1: 3,7,4 + 6,1,10 (5,9)
V4-2: 5,12,4 + 3,1,6 (11,10)
V4-3: 3 (11,2)
V4-4: 1,5,12 + 10,3,4 (2,11)
Pieni systeemi 27 riviä, hinta 5,4 euroa.
Suuri systeemi 216 riviä, hinta 43,2 euroa.
PÄIVÄN TOTOPELIKOHTEET

KAKSARIPELIKOHTEET
LÄHDÖSSÄ 1 ideasuosikkinamme lähtee matkaan 3 NIEMEN YTY. Viimeksi Jokimaalla ruuna nousi 4. sisältä 2. ulos toisessa kaarteessa, mutta laukkasi etusuoralla. Raville selvittyään 7-vuotias jatkoi 4. ulkona, hyökkäsi viimeisellä takasuoralla ja kiri hyvin neljänneksi. Päätöskierros sujui lupaavasti 30,8-vauhtia. Jorma Ruokosen ajokki on epävarma, mutta ravilla tauluaan kyvykkäämpi ruuna kamppailee sopivassa lähdössä kärkisijoista.
Kaksaripainot
2 TAIKAPOJU 40% pelistä.
4 NIEMOTÄHTI, 7 A.L. VIRI, 8 T.T. TARANTELLA ja 9 SÖPÖ-SINKKU 15% pelistä.
LÄHDÖSSÄ 8 teemme pelin numeroon 6 HILIGHT KEMP. Viimeksi Mikkelissä tamma jäi lähtölaukassaan 7. ulos ja pääsi päätöskierroksen alussa 5. ulos. Tamma hyökkäsi viimeisellä takasuoralla, nousi päätöspuolikkaan alussa neljännelle radalle ja kiri hyvin neljänneksi. Edelliskerralla Vermossa hevonen matkasi johtavan rinnalla ja punnersi asiallisesti perille. Tapio Perttusen ajokki on kyvykäs aloittelija ja taistelee ravilla voitosta.
Kaksaripainot
4 LADY RAGA ja 7 LULLABYOFDREAMLAND 30% pelistä.
3 LEIDIN RUUSU ja 10 EKO COUNTRY GILL 20% pelistä.

PÄIVÄN DUO
3
1,5,12,10,3,4
Yhteensä 6 yhdistelmää.

TROIKKA LÄHTÖ 9
4
2,6,9,10,11
2,6,9,10,11
Yhteensä 20 yhdistelmää, hinta 10 euroa.
ABC-RANKINGIT
Lähtö 1.
A) 3+,2 B) 7+,9,8,4,5,1,6
NIEMEN YTY - TAIKAPOJU - A.L. VIRI - SÖPÖ-SINKKU
Lähtö 2.
A) 4 B) 9,8,7,3,5,6,2 C) 10,1
LUCKY SAM - WELLNES AS - MORFEUS - ELVIS BRIMSTONE
Lähtö 3.
A) 11,3,8 B) 1,9,5,2 C) 10,4,6,7
SHARAPOVA - EL BRIMON - MAGIC PROFIT - FLASHING FIBBER
Lähtö 4.
A) 3,7,4 B) 6,1,10,5,9 C) 11,8
MIKKONE - HOVIN JASPERI - VAUHTI-MONA - TÄHTI-VIPPE
Lähtö 5.
A) 5,12+,4 B) 3,1,6,11,10,8,2 C) 9,7
STAR HANNO - MIDNIGHT RIDE - KAROCHIC DELL - ZOGU LAUKKO
Lähtö 6.
A) 3 B) 11,2+,8,5,1,9,12,6,10,4,7
BEN DITTO - VICTOR WIN - ROI DE SOLEIL - LOGHILL'S KING
Lähtö 7.
A) 1,5,12 B) 10,3,4,2,11,8 C) 6,7
WHITE CROSS HOPE - MY STRADIVARI - WHITE CROSS ANGEL - HEY CISCO
Lähtö 8.
A) 6,4,7 B) 10,3,8 C) 2,9,1,5
HILIGHT KEMP - LADY RAGA - LULLABYOFDREAMLAND - EKO COUNTRY GILL
Lähtö 9.
A) 4+ B) 2+,6,9+,10+,11,8,12,3,7
TURON MILLI - TUPLA-TOTEMI - VITAL - AKI-VEI
OHJASTAJA- JA VALMENTAJAKOMMENTTEJA
ARTO LAAKSONEN
L2/5 SOFIA NEJLIKA: Tamma kilpailee asiallisessa kunnossa ja mielestäni se voisi lähiaikoina menestyä sopivassa lähdössä.
L4/2 JIINTUULI: Tamma oli joutunut väärään sarjaan ja se tulee jäämään pois perjantaina.
L5/11 STONEISLE GET ON: Ruuna oli kohtalainen Jokimaan lounasraveissa ja on jäänyt sen jälkeen kertaalleen pois. Tämä pystyisi parempaankin, mutta ruuna on ollut starteissa nihkeä ja on hieman hankala veikattava.
L6/3 BEN DITTO: Ruuna on ollut hyvä viime starteissaan. Hevonen jatkaa hyvässä kunnossa ja ehjällä juoksulla se pystyy menestymään.
L6/12 RAPIDO AZZUR: Ruuna on tehnyt hyviä juoksuja. Vermossa hevonen jäi hyvävoimaisen tuntuisena pussiin. Ruuna kilpailee hyvässä kunnossa ja mielestäni se on lähiaikoina yllätysvalmis.
L7/1 WHITE CROSS HOPE: Tamma jatkaa hyvässä kunnossa. Tammalla oli hieman turhan pitkä starttiväli ennen Kouvolan starttia, mutta hevosen pitäisi olla taas terävämpi ja hyvältä paikaltaan se on mahdollinen menestyjä.
L7/12 WHITE CROSS ANGEL: Tamma oli asiallinen viimeksi Jokimaalla. Aivan viimeinen puristus on jäänyt puuttumaan, mutta hevonen on parempaan suuntaan menossa, eikä se ole tässäkään ulkona.
L9/9 AKI-VEI: Ruunalta on odoteltu jo pidempään menestystä, mutta hevonen on pilannut paljon laukkoihin. Kykyjensä puolesta ruuna pystyisi menestymään, mutta epävarmuutensa vuoksi hevonen on vaikea veikattava. Takarivin paikka sopii aivan hyvin.
JANI RUOTSALAINEN
L4/7 HOVIN JASPERI: Ruuna kilpailee asiallisessa kunnossa. Tämä on edelleen hieman epävarma, mutta ravia mennessään ruuna on mahdollinen.
L6/8 LOGHILLS KING: Ruuna on tehnyt asiallisia startteja, mutta viimeksi Mikkelissä hevonen ei näyttänyt olevan aivan parhaimmillaan jouduttuaan hieman kiertämään alussa. Tämä olisi parhaimmillaan tasaisella juoksulla. Lähtöpaikka on nyt hankala ja menestystä on hieman vaikea veikata.
L9/4 TURON MILLI: Ori laukkasi Jokimaalla harmittavasti loppukaarteessa kainalosuojan hajottua. Ori oli jo saamassa otetta keulahevosesta ja menetti hyvän sijoituksen. Tallissani on osa hevosista ollut sairaana, mutta harjoitusten perusteella tämä on hyvällä mallilla ja pystyy ravilla menestymään.
MARKUS DAHLSTRÖM
L3/8 MAGIC PROFIT: Ruuna oli kohtalainen viimeksi Jokimaalla. Lähtö on nyt hieman helpompi ja ruuna on tässä mahdollinen.
L5/3 ZOGU LAUKKO: Ruuna on tehnyt tasaisia esityksiä ja se tarvitsee tarkan juoksun menestyäkseen. En ole vielä nähnyt vastusta ja menestystä on siksi hieman vaikea veikata.
L6/5 WILLOW GOLD: Viimeksi ajamassani Mikkelin startissa matkavauhti oli hieman turhan kovaa. Ruuna kilpaili Mikkelissä kengät jalassa ja se heikensi lähtönopeutta. Tämä kilpailee asiallisessa kunnossa ja voi juoksun onnistuessa nousta toton tuntumaan.
L8/2 PRINCESS DE JOUR: Tamma on palailemassa pitkältä tauolta. Tietojeni mukaan tammalla ei ole ajettu kovempia hiittejä ja hevonen tarvitsee varmasti startteja alle ollakseen parhaimmillaan.
ISTO KUISMA
L6/9 BIONDA: Tamma on ollut harjoituksissa hyvän tuntuinen. Tamma saa tästä hyvän juoksun ja pystyy sijoittumaan mukavasti terveydentilanteen ollessa kunnossa.
L8/3 LEIDIN RUUSU: Tamma sairasteli tallimme muiden hevosten tavoin viime starttinsa jälkeen, mutta nyt hevonen on ollut harjoituksissa hyvän tuntuinen. Tässä startissa nähdään paremmin missä ollaan menossa, mutta mielestäni tamma ei ole ulkona.
- Vihjeet
- Juoksuselostukset ja maalikamerakuvat
- Lähtölistat, poisjäännit ja ohjastajanvaihdokset
- Välistartit
- Tulokset
- Käsiohjelma
