Hevoset Linnoituksessa ja Lappeenrannan 1. Cityravit ovat ensimmäisen päivän osalta ohi – nyt valmistaudutaan seuraavaan päivään

N. 7000 kertaa kiitos!

Ensimmäinen päivä Hevoset Linnoituksessa & Lappeenrannan Cityraveissa on päättynyt.

Arviolta 7000 kävijää löysi tänään tiensä Lappeenrannan Linnoitukselle ja Cityraveihin – ja mikä päivä meillä olikaan!

Aurinko paistoi, sää suosi ja fiilis oli katossa alusta loppuun.

”Oli ilo nähdä, kuinka monenikäiset kävijät löysivät paikalle – tapahtuma oli todellakin koko perheen juttu, ja se näkyi tänään jokaisessa hymyssä ja kohtaamisessa” – toteavat yhteen ääneen Lappeen Raviradan toimitusjohtaja Teemu Keskitalo, tapahtuman projektipäällikkö Mikko Luhtala ja tapahtumatuottaja Millilleen Eventsin Tommi Männistö.

Tapahtumatorilla, Keppariareenalla ja Lasten Linnoituksessa riitti vipinää, ja hevoset hurmasivat yleisön niin perinneratsukkoina, historiallisten vaunujen vetäjinä, nykyaikaisten ravivaunujen edessä kuin mónte- että talutusratsuina. Kristiinankadun ravisuoralta ei tosiaan vauhtia tänään puuttunut!

Tänään nähtiin myös hienoja suorituksia:


Ponilähdön voittivat Oo sole Mio & Amanda Hänninen.
Lämminveristen finaaleissa käytiin kova kamppailu: Mónten vei nimiinsä Joker Boko & Milla Markkanen. Kärrylähdössä nopein oli Sanderson ohjastajanaan Ville Tonttila.

Ravisuora on nyt hiljentynyt, vieraat ovat siirtyneet Kesä Lallin tansseihin mutta onneksi tämä oli vasta alkua.

Huomenna jatkuu entistä kattavammalla meiningillä ja ohjelmakattauksella! Tervetuloa mukaan ihastumaan hurmaaviin hevosiin, tutustumaan erilaisiin hevosvoimiin ja nauttimaan koko perheen Cityraveista Lappeenrannan Linnoitukseen!

Lue Cityravien koko ohjelma:

www.cityravit.fi

📸 Suomen Hippos; Maisa Hyttinen